
Всички ние знаем, че емоционалното и социалното развитие на децата се обуславя в голяма степен от отношенията в семейството и средата, в която растат.
Времето, прекарвано с родителите и особено с майката, са от ключово значение за правилното сформиране на децата като стабилни и пълноценни членове на обществото.
Същевременно обаче в днешни времена жените работят наравно с мъжете, като причините за това са от най-прозаичните – нуждата от финанси до дълбоко личностни нужди като себеутвърждаване, статус и други.
За жените, които нямат свободата да изберат дали и колко време да прекарват с малките си деца, Кодексът на труда предоставя редица права, целящи да осигурят време, което майката да прекарва с малкото си дете, част от които ще разгледаме в настоящата публикация.
1. Забрана за полагане на нощен труд
Кодексът на труда забранява нощния труд на майки с деца до 6-годишна възраст, както и на майки, които се грижат за деца с увреждания, независимо от възрастта им.
Тази забрана обаче може да отпадне при дадено изрично писмено съгласие от страна на работничката или служителката.
2. Забрана за полагане на извънреден труд
Майки с деца до 6-годишна възраст, както и майки, които се грижат за деца с увреждания, независимо от възрастта им, не могат да полагат извънреден труд.
И тази забрана може да бъде преодоляна с изрично писмено съгласие на работничката или служителката.
3. Забрана за командироване
Работодателят не може да командирова майка на дете до 3-годишна възраст без нейното изрично писмено съгласие.
4. Различни видове отпуски
- отпуск поради бременност и раждане;
- отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст;
- отпуск при осиновяване на дете до 5-годишна възраст;
- отпуск за кърмене и хранене на малко дете;
- неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст;
- платен отпуск за две или повече живи деца – само ако е предвидено в колективен трудов договор.
5. Право на надомна работа
Майка на дете до 6-годишна възраст има право да работи надомно при същия или друг работодател, когато естеството на извършваната работа позволява това.
От нея се ползват майки на деца до 3-годишна възраст и е без значение дали майката използва или не друг вид отпуск или е започнала да работи.
Тази закрила се отнася само до някои от основанията за прекратяване на трудов договор.
Тази публикация не представлява правно становище или правен съвет, свързан с конкретна ситуация или конкретен субект и не претендира за изчерпателност.
Ако имате нужда от консултация или съдействие по конкретен казус или имате питане, свържете се с нас сега на посочените телефон, адрес или форма за контакт.
Ако тази публикация ви е харесала или я намирате за полезна, харесайте я, споделете я в социалните мрежи или оставете коментар.