
Записът на заповед често се използва като обезпечение на парични задължения по сделки.
Да кажем например, че сте дали на заем определена сума пари или пък продавате нещо с уговорката за отложено плащане – и в двата случая за Вас възниква така нареченото парично вземане по сделката. Дължат Ви пари. Ставате кредитор.
За да гарантирате Вашето парично вземане може да използвате различни форми на обезпечение – например залог, парична гаранция, депозит или друго. А може да използвате и запис на заповед.
Какво е това запис на заповед и защо да използваме записа на заповед като гаранция?
Записът на заповед е сделка, по която Вашият длъжник Ви дава едностранно и безусловно обещание да Ви плати определена сума пари (тази, която Ви дължи по основната сделка) на определена дата и място на плащане. Това обещание може да бъде дадено на Вас лично или пък на друго лице.
В записа на заповед не се посочва основание за плащане. А само се дава безусловно обещание за плащане на определена парична сума. Записът на заповед се разглежда като абстрактна сделка, тоест сделка без специфично основание и плащане може да се иска както на основание записа на заповед, така и на основание на сделката. Ето защо, ако се издава запис на заповед като обезпечение, в интерес на издателя на запис на заповед, е да се посочи в договора, че се издава запис на заповед, както и да се определят условията, при които записът на заповед ще бъде върнат на неговия издател – например записът на заповед да бъде върнат в деня, в който издателят заплати дължимото по договора. Така издателят ще се защити от евентуални недобросъвестни действия от страна на своя кредитор.
Защо запис на заповед?
Както вече казах, записът на заповед е абстрактна сделка, тоест това е документ, въз основана на който може да се иска изпълнение на обещанието за плащане. Това означава, че когато записът на заповед се издава като гаранция по някакъв договор – например договор за паричен заем, заемодателят ще разполага с две правни основания на които да иска връщане на дадените от него пари – веднъж въз основа на договора за паричен заем и втори път – въз основа на записа на заповед. Това не означава, че може да искате изпълнение и на двете основания. Тоест Вие можете, но ще действате недобросъвестно и Вашият длъжник може да Ви осъди за вреди. Така че искате плащане или на основание договор, или на основание запис на заповед.
Записът на заповед отваря път за бързо и лесно снабдяване с изпълнителен лист
Надлежно изготвен и предявен за плащане, но не платен запис на заповед, дава възможност на лицето, в полза на което е издаден, да се обърне към съда чрез специално производство за издаване на изпълнителен лист срещу лицето, издало записа на заповед. Това производство е бързо и едностранно. Не е дело, в което има две страни, няма съдебни заседания със страните, няма изслушвания, няма нищо. В основни линии се попълва заявление по образец, плащат се съответни такси и се предават определени документи на съда. Ако искането отговаря на изискванията, съдът издава така наречената заповед за незабавно изпълнение, въз основа на която издава и изпълнителен лист, с който вече може да отидете при съдебен изпълнител и да започнете принудително събиране на Вашите вземания.
Автор: Адв. Радостина Янева
Тази публикация не представлява правно становище или правен съвет, свързан с конкретна ситуация или конкретен субект и не претендира за изчерпателност.
Ако имате нужда от консултация или съдействие по конкретен казус или имате питане, свържете се с на сега на посочените телефон, адрес или форма за контакт.
Ако тази публикация ви е харесала или я намирате за полезна, харесайте я, споделете я в социалните мрежи или оставете коментар.